<-- Strona główna

WILNO-ŚNIPISZKI

Wystawa fotografii Artura Rud

 

 

 

Artur Rud urodził się 25 maja 1969 r. w Wilnie. Ukończył szkołę zawodową (specjalność fotografika) oraz technikum technologiczne (wydział fotografii). Jako student uczestniczył w wystawie zbiorowej w Chicago. Jego zdjęcia ilustrują jeden z przewodników po Wilnie i książkę dr Ireny Mikłaszewicz „Polityka sowiecka wobec Kościoła katolickiego na Litwie 1944 - 1965”.

W Śnipiszkach mieszka od 1995 r. i jest bardzo zafascynowany tą dzielnicą. Zapragnął ją uwiecznić na swych zdjęciach, ponieważ wkrótce z powodu intensywnej rozbudowy miasta może ona zostać zburzona.

 

Wystawa „Wilno-Śnipiszki” była prezentowana w Instytucie Polskim w Wilnie i cieszyła się wielkim zainteresowaniem, szczególnie wśród ludzi nieobojętnych na los tej dzielnicy

Śnipiszki to prawobrzeżna dzielnica Wilna, ciągnąca się od Zielonego Mostu lewą stroną ulicy Kalwaryjskiej. Choć historia Śnipiszek sięga czasów Witolda Wielkiego, to okres ich świetności minął już dawno. Kilkadziesiąt lat zaniedbania, na jakie Śnipiszki były skazane w okresie powojennym, sprawiły, że kojarzą się one z zapadającymi się w ziemię drewnianymi domkami. A. Rud jest mieszkańcem tej dzielnicy. Codzienne z nią obcowanie i sympatia, którą darzy „swój” kawałek Wilna, pozwalają mu dostrzegać również jej uroki. Jego obiektyw utrwala piękno drewnianej architektury, często pochodzącej z końca XIX wieku i mającej wartość zabytkową. Obecne władze Wilna zdecydowały się na „rewolucyjny renesans” Śnipiszek i budują tu pełne betonu i szkła nowoczesne centrum miasta. Niechybnie stara zabudowa skazana jest na zagładę. Można więc na prezentowane na wystawie zdjęcia spojrzeć z nutką sentymentu: oto Wilno, które odchodzi, Wilno, którego już wkrótce nie będzie.

 

 

   
   
   
   
   
   
   
   

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai